6-Dosya İşlemleri

Dosya işlemleri, PHP kodları ile dosyaya veri yazma, dosya içeriğini okuma/değiştirme, dosya oluşturma/silme, dosya listesi okuma vb işlemlerin yapılabilmesini sağlar. Basit veritabanı uygulamaları yapmak, web sitesi ziyaret logları oluşturmak, basit ziyaretçi defteri More »

5-Fonksiyonlar

Fonksiyonlar; programlamada sürekli kullanılan komutların kaydedilip, daha sonra tekrar kullanılmasını sağlayan yapılardır. Küçük programcıklar olarak tanımlanabilirler. Kullandığımız hemen her komut bir fonksiyondur. Bu yazımızda PHP programlama dilinde fonksiyon yazımı, fonksiyon çeşitleri ve More »

4-Döngüler

Bu dersimizde, PHP programlamada döngü yapılarını inceleyeceğiz. Döngü; istenilen işlemleri belirli bir sayıda veya bir koşul gerçekleşene kadar tekrar eden yapılara verilen isimdir. Sürekli tekrar etmesi gereken komutlar, döngü yapıları içerisinde kullanılabilir. More »

3-Karar Yapıları

Merhabalar, Uzun bir aradan sonra PHP derslerimize devam ediyoruz. Bir önceki konumuz Değişkenler idi. Bu derste, Karar Yapılarını anlatmaya çalışacağım. Karar yapıları, program sürecinde, değişkenlerin değerlerini veya kullanıcı tarafından girilen verileri kontrol More »

2-Değişkenler

Merhaba, Önceki dersimizde ilk php sayfamızı hazırlamış ve yayınlamıştık. Şimdi PHP’de değişken tanımlama, değişken türleri ve değişkenlere değer atama gibi konuları anlatacağız. Öncelikle değişken ne demektir, onu bir öğrenelim. Değişkenler; program içerisinde More »

1-PHP Nedir?

PHP Nedir? PHP, Personal Home Page (Kişisel Anasayfa) kelimelerinin kısaltılmışıdır. HTML, içerisine gömülebilen sunucu taraflı betik ve programlama dilidir. Kullanımı oldukça kolaydır. C programlama dilini temel alarak geliştirilen PHP, diğer Web Programlama More »

PHP Dersleri

PHP Dersleri Merhaba arkadaşlar, Bugünden itibaren bu başlık altında PHP dersleri yayınlamaya başlayacağız. PHP’nin kullanımına ilişkin bilgileri buradan sizlerle paylaşacağız. Ders anlatımlarımızı örneklerle destekleyeceğiz. İşleyeceğimiz konuların temel planı aşağıdaki gibi olacak. Daha More »

 

Kendi Dinamik DNS Servisinizi Kurun

Dinamik DNS, sabit bir alan adının veya alt alan adının düzenli aralıklarla belirli bir bilgisayarın IP adresine yönlendirilmesi işlemidir.

Bu işlem için bazı ücretli/ücretsiz servisler mevcuttur. Bu servislerden en çok kullanılanlarından bazıları, DynDns.org ve tzo.org adresleridir. Bu servisler ücretli servislerdir.

İşte yazımızın başladığı nokta;

Dinamik DNS ne işime yarayacak? Evinizdeki/iş yerinizdeki bilgisayarınıza herhangi bir yerden ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak modem üzerinde port yönlendirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Kendi Dinamik DNS Servisinizi kurmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

6-Dosya İşlemleri

Dosya işlemleri, PHP kodları ile dosyaya veri yazma, dosya içeriğini okuma/değiştirme, dosya oluşturma/silme, dosya listesi okuma vb işlemlerin yapılabilmesini sağlar.

Basit veritabanı uygulamaları yapmak, web sitesi ziyaret logları oluşturmak, basit ziyaretçi defteri yapmak için dosya işlemlerini kullanabilirsiniz.

Konular

5-Fonksiyonlar

Fonksiyonlar; programlamada sürekli kullanılan komutların kaydedilip, daha sonra tekrar kullanılmasını sağlayan yapılardır. Küçük programcıklar olarak tanımlanabilirler. Kullandığımız hemen her komut bir fonksiyondur.

Bu yazımızda PHP programlama dilinde fonksiyon yazımı, fonksiyon çeşitleri ve kullanımını öğreneceğiz.

PHP kodlarınızı http://www.compileonline.com/execute_php_online.php adresinde deneyebilirsiniz.

Dgen.exe Virüsü

Bu yazımız, bilgisayarınızdaki İşlemci ve Ram’in aşırı kullanılmasına sebep olan dgen.exe dosyası ile alakalı olacak.

4-Döngüler

Bu dersimizde, PHP programlamada döngü yapılarını inceleyeceğiz. Döngü; istenilen işlemleri belirli bir sayıda veya bir koşul gerçekleşene kadar tekrar eden yapılara verilen isimdir. Sürekli tekrar etmesi gereken komutlar, döngü yapıları içerisinde kullanılabilir.

Döngüler, genel olarak; bir başlangıç değeri, bir artım kodu ve bir koşul ile birlikte çalışırlar.
Başlangıç Değeri; döngü başlamadan önce kontrol edilecek olan değişkene değer atama işlemidir.
Artım Kodu; döngü içerisinde, işlemlerin kaç defa tekrarlandığının hesaplanmasını sağlamak için Başlangıç Değeri atanan değişkeninin değerini arttırma veya azaltma işlemidir.
Koşul; değeri sürekli değiştirilen kontrol değişkeninin, belirtilen koşullara uyup uymadığını kontrol etme işlemidir. Koşul bölümü için; Boolean türünde bir değer kullanılabileceği gibi, 0 veya 1 sayıları da kullanılabilir.

3-Karar Yapıları

Merhabalar,

Uzun bir aradan sonra PHP derslerimize devam ediyoruz. Bir önceki konumuz Değişkenler idi. Bu derste, Karar Yapılarını anlatmaya çalışacağım. Karar yapıları, program sürecinde, değişkenlerin değerlerini veya kullanıcı tarafından girilen verileri kontrol ederek, bunun sonucuna göre işlem yapabilmemizi sağlayan yapılardır.

PHP’de kullanılan karar yapıları:

  1. IF…ELSE
  2. SWITCH…CASE

yapılarıdır.

Nasıl Bitcoin Kazanılır

İşte geldik zurnanın zırt dediği yere..

Bir önceki yazıda Bitcoin nedir? sorusunu cevaplamış, Bitcoin terimleri hakkında kısa bir bilgi vermiştik. Şimdi bu Bitcoin nasıl kazanılır, nerede, nasıl harcanır? sorularının cevaplarına geldi. Elimden geldiğinden anlatmaya çalışayım.

Bitcoin Çılgınlığı

bitcoinDünyayı saran yeni bir furya, Bitcoin. Kısaca anlatmak gerekirse; geleceğin para birimi olan Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı birisi tarafından 2009 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan bugüne kadar değeri artarak devam ediyor.

Pagefile.sys ve Hiberfil.sys

Merhabalar,

Bu yazımızda, hemen hepimizin bilgisayarında var olan ve hard diskimizin hatırı sayılır bir kısmını kaplayan 2 dosyadan ve bu dosyaları nasıl kaldırabileceğimizden bahsedeceğiz.

Öğretmenler Günü

Bugün Mustafa Kemal Atatürk’e Başöğretmenlik ünvânının verilişinin 83. yılı. 24 Kasım tarihi, 1981 yılında Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanının verilişinin 56. yılında Türkiye’de Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Bu nedenle; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun yolunda yürüyerek, yeni nesilleri eğitmeyi kendisine görev olarak benimsemiş olan ve bu görevi layıkıyla yerine getiren tüm eğitim ailesi neferlerinin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Değerli Öğretmenlerim,

İyi ki varsınız ve iyi ki benim öğretmenim oldunuz.